Krótka historia

Początek zespołu sięga roku 2012, kiedy to zawiązał się parafialny zespół młodzieżowy w celu grania na piątkowych mszach szkolnych w opolskiej Katedrze.
Wspólna pasja do muzyki oraz coraz bardziej ugruntowana wiara owocowały kolejnymi etapami w życiu zespołu oraz nowymi jego członkami. Dużym przełomem było zawiązanie współpracy z Dekanatem Opole i organizacja czuwań dla dekanatu.
W 2013 roku czuwania dekanalne przestały być organizowane i zespół związał się ze wspólnotą ,,Franciszkańskie Czuwania Młodych” i od tego czasu nie tylko tam grają, ale przygotowują od podszewki czuwania i adoracje.
Latem 2015 roku zespół postanowił pójść dalej i rozpoczął działać w kierunku stworzenia własnego wizerunku oraz materiału. Na początku 2016 roku została wybrana nazwa „Afar” i powstało logo nawiązujące do tych słów. Powstał również autorski materiał.
W 2018 roku za sprawą biskupa Andrzeja działalność zespołu przeniosła się na całą diecezję - ks. Krzysztof Trembecki został diecezjalnym opiekunem.
Na początku 2019 roku zespół wydał debiutancką płytę-demo pt "Wszechmogący"

Nazwa

"Afar" to hebrajskie określenie dotyczące wielu rzeczy pojawiające się często w biblii. Jego znaczenie można tłumaczyć na wiele różnych sposobów, m.in.: proch, pył, ziemia.
Wybraliśmy tą nazwę ponieważ czuliśmy związek z przesłaniem "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" powiązane z Popielcem. W chrześcijaństwie również nieobce jest nam zdanie "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".

Polecamy posłuchać co o słowie "Afar" mówi rekolekcjonista - o. Adam Szustak:
Część pierwsza - Proch
Część druga - Pył
Część trzecia - Popiół
Część czwarta - Ziemia

Muzyka

Zespół tworzy muzykę uwielbieniową i adoracyjną wpisując się w klimat gatunku i takich jego przedstawicieli jak Hillsong, Matt Redman czy Chris Tomlin.
Wśród granych podczas wydarzeń religijnych przez zespół utworów znajdziemy takie hity jak "Oceans", "The Stand" czy "Hide me now" zespołu Hillsong United, "Our God is greater", "How great is our God" Chrisa Tomlina czy "10'000 reasons" Matta Redmana.
Oprócz utworów znanych i uznanych zespół tworzy również własne kompozycje, zachowując swój unikalny styl oraz klimat gatunku.

Sala prób

W 2016 roku do dyspozycji zespołu została oddana jedna z sal katedralnego domu katechetycznego. Po remoncie, który został wykonany własnymi środkami zespół zagościł w niej na stałe. Sala umożliwia pomieszczenie sprzętu oraz przeprowadzanie regularnych prób.

Jeśli chcesz grać z nami - zapraszamy Cie do nas!